Hədəf Şirkətlər Qrupu da Qarabağ universitetinin tələbələrinə təqaüd ayırdı!
İyunun 2-də Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində təhsil və dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafını təşviq etmək məqsədi daşıyan “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” keçirilib.
Forum “Gələcəyin Qarabağı üçün birgə addımlar” konsept mesajı ilə Elm və Təhsil Nazirliyi və İqtisadiyyat Nazirliyinin tərəfdaşlığı, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Təhsilin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı və Qarabağ Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Qarabağın bərpası və inkişafında bütün tərəflərin koordinasiyalı fəaliyyətinin vacibliyini bir daha gündəmə gətirən tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, bölgədə yerləşən xüsusi nümayəndəliklərin heyəti, özəl sektor təmsilçiləri, Qarabağ Universitetinin professor-müəllim heyəti olmaqla, 200-dən çox iştirakçı yer alıb.
Forumun açılış mərasimində Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov tədbirin iştirakçılarını salamlayaraq giriş nitqi ilə çıxış edib. Daha sonra elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Prezidentin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov çıxış edərək Qarabağ bölgəsində təhsilin inkişafı, insan kapitalının gücləndirilməsi və dövlət-özəl sektor əməkdaşlığının strateji əhəmiyyəti barədə bir sıra mühüm fikirlər səsləndiriblər.
Fərqli sektorları təmsil edən qurumlar və şirkətlərlə Təhsilin İnkişafı Fondu arasında “Qarabağ Təqaüd Proqramı”nın təsis olunması haqqında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması Forumun əsas nəticələrindən biri olub. Burada əsas məqsəd regionun sosial-iqtisadi inkişafına töhfə vermək, dövlət-özəl sektor əməkdaşlığını gücləndirmək, eləcə də gəncləri Qarabağa yönləndirmək və regiona olan marağı artırmaq, tələbələrə maddi dəstək göstərmək, onların akademik və peşəkar inkişafını təşviq etməkdir.
Memoranduma əsasən, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “Kapital Bank” ASC, Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı, “McDonald’s Azərbaycan” QSC Qarabağ Universitetində təhsil alan tələbələr üçün təqaüd proqramı təsis etmək öhdəliyini üzərlərinə götürüb. Bununla yanaşı, “PSG Capital” İnvestisiya şirkəti, ASELSAN şirkəti, “GEN ilaç” şirkəti, “LANDAU School” məktəb kompleksi, Hədəf Şirkətlər Qrupu, Çaşıoğlu şirkəti, İnci Şirkətlər Qrupu, “Code Academy”, Bakı Dizayn Akademiyası və TUNA şirkəti də tələbələrə təqaüd ayıraraq bu təşəbbüsə öz töhfələrini verəcəklər.
Burada əsas məqsəd regionun sosial-iqtisadi inkişafına töhfə vermək, dövlət-özəl sektor əməkdaşlığını gücləndirmək, eləcə də gəncləri Qarabağa yönləndirmək və regiona olan marağı artırmaq, tələbələrə maddi dəstək göstərmək, onların akademik və peşəkar inkişafını təşviq etməkdir. Təqaüd proqramı bölgədə insan kapitalının formalaşdırılmasına xidmət etməklə yanaşı, sosial həssas qruplara dəstək göstərməyi və akademik nailiyyətləri yüksək olan tələbələrin motivasiyasını artırmağı hədəfləyir.
Daha sonra Forum çərçivəsində peşəkar moderator və spikerlərin iştirakı ilə iki fərqli mövzu üzrə panel müzakirəsi təşkil olunub.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibovun moderatorluğu ilə keçirilən “Böyük Qayıdış: çağırışlar və imkanlar” adlı I paneldə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Prezidentin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev və Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov spiker qismində çıxış edərək bölgənin yenidən qurulması və insan resurslarının inkişafı məsələlərinə toxunublar.
II panel isə “Qarabağda dövlət-özəl tərəfdaşlığı imkanları” mövzusuna həsr olunub.
Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmovun moderator qismində çıxış etdiyi paneldə “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupunun təsisçisi və baş icraçı direktoru Aydın Talıbov, Azərbaycan Beynəlxalq bankının idarə heyətinin sədrinin müavini Taleh Tahirli, “Kapital Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə, Təhsil işçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının sədri Araz Paşayev bölgədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının perspektivləri və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Forum Qarabağ Universitetinin müəllim-tələbə heyətinin ifasında milli musiqilərimizin səsləndirildiyi bədii hissə ilə başa çatıb.

2 июня в городе Ханкенди на базе Карабахского университета состоялся форум "Образование и партнёрство в Карабахе", целью которого стало развитие образования и государственного-частного партнёрства на освобождённых территориях Азербайджана.
Форум прошёл под концептуальным посланием «Совместные шаги ради будущего Карабаха» при партнёрстве Министерства науки и образования, Министерства экономики, Фонда возрождения Карабаха, Фонда развития образования, Свободного профсоюза работников образования Азербайджана и Карабахского университета.
В мероприятии приняли участие более 200 человек, включая представителей государственных структур, сотрудников специальных представительств в регионе, представителей частного сектора и профессорско-преподавательский состав Карабахского университета. Форум вновь подчеркнул важность координированной деятельности всех сторон в восстановлении и развитии Карабаха.
С приветственным словом на церемонии открытия выступил ректор Карабахского университета Шахин Байрамов. Затем министр науки и образования Эмин Амруллаев и специальный представитель Президента в Ханкенди, Агдере и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов выступили с речами, в которых рассказали о развитии образования, укреплении человеческого капитала и значении сотрудничества между государством и частным сектором в регионе Карабаха.
Одним из ключевых результатов форума стало подписание Меморандума о сотрудничестве между Фондом развития образования и рядом государственных и частных организаций о создании Карабахской стипендиальной программы. Основная цель инициативы – способствовать социально-экономическому развитию региона, укреплять государственно-частное партнёрство, стимулировать интерес молодёжи к Карабаху, оказывать студентам финансовую поддержку, а также содействовать их академическому и профессиональному росту.
Согласно меморандуму, Фонд возрождения Карабаха, Группа компаний Veysəloğlu, Международный банк Азербайджана, Kapital Bank, Свободный профсоюз работников образования и McDonald’s Азербайджан обязались учредить стипендии для студентов Карабахского университета.
Кроме того, компании PSG Capital, ASELSAN, GEN ilaç, учебный комплекс LANDAU School, Группа компаний Hedef, Чашыоглу, Группа компаний Inci, Code Academy, Baku Design Academy и TUNA также предоставят стипендии студентам, поддержав эту инициативу.
Стипендиальная программа не только направлена на развитие человеческого капитала в регионе, но и предусматривает поддержку социально уязвимых групп и мотивацию студентов с высокими академическими достижениями.
В рамках форума состоялись две панельные дискуссии с участием профессиональных модераторов и спикеров.
Первая панель под названием «Большое возвращение: вызовы и возможности», прошла под модерацией Эльнура Насибова, председателя Фонда развития образования. В качестве спикеров выступили министр Эмин Амруллаев, представитель Президента Эльчин Юсубов, председатель Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев и ректор Шахин Байрамов, которые обсудили вопросы восстановления региона и развития человеческих ресурсов.
Вторая панель была посвящена теме «Возможности государственно-частного партнёрства в Карабахе».
Модератором выступил директор Агентства по профессиональному образованию Джейхун Керемов, а участниками стали основатель и CEO Группы компаний Veysəloğlu Айдын Талыбов, заместитель председателя правления Международного банка Азербайджана Талех Тахирли, член правления Kapital Bank Фарид Гидаятзаде и председатель профсоюза работников образования Араз Пашаев. В ходе панели обсуждались перспективы и возможности сотрудничества между государством и частным сектором в регионе.
Форум завершился художественной программой, в рамках которой преподаватели и студенты Карабахского университета исполнили национальные музыкальные произведения.